Infolinia: 48 690 389 383
  • Zapraszamy do lektury

Info-magazyn

Slactywizm
05 luty 2015
Slactywizm/ slaktywizm/ slacktivism to złożenie angielskich słów slacker = leń, wałkoń i activism = aktywność, potocznie używane w znaczeniach: kanapowe wojowanie, wojowanie leni, aktywizm rozlazły, „cyberbumelanctwo”.
 

Pojęcie z długą historią 


Pojęcie to zrodziło się prawdopodobnie w 1995 roku, zdobywając szerszą popularność w 2002. U nas głośno o nim zrobiło się gdzieś około 2011 roku. Wtedy to przez polskojęzyczną przestrzeń Internetu przepłynęła fala wzmianek o tym anglicyzmie, od wortali branżowych i tematycznych począwszy, na mikroblogach skończywszy.
 
Co oznacza?

Pojęcie slactywizm jest używane na ogół na oznaczenie aktywności społecznej
i politycznej ograniczonej do udzielania się w ramach portali społecznościowych. Jako, że wczorajszy jubilat – Facebook cieszy się aktualnie wśród tych portali największym powodzeniem, pojęcie slactywizm odnoszone jest głównie do użytkowników FB. Mówi się o nich nawet jako generacji „L” (termin Natalii Hatalskiej), do której niemal hurtem można zaliczyć także domowo-biurowo-fotelowych aktywistów-klikaczy.

Jakie budzi emocje?
 

Często aktywność slactywistów określa się negatywnym mianem pozorowanego działania. Przeciwstawia się ją zaangażowaniu obecnemu także, a może przede wszystkim, w nieekranowych światach. Inni krytycy slactywistów wskazują też na odruchowość ich działania, nie popartą rozeznaniem ani tego, co w istocie popierają, ani tego, kogo  popierają. Tym samym krytycy ci wykazują niestałość ich wsparcia, niestabilność ich głosowań, efemeryczność ich społecznej siły.

Nie wszyscy jednak negatywnie oceniają slactywizm, wskazując na jego udział w generowaniu skali czy zasięgu wartościowych informacji, akcji politycznych, społecznych, charytatywnych, marketingowych. W istocie też slactywiści często, poza klikaniem, wirtualnie wypełniają swoimi danymi listy podpisów pod petycjami, protestami. Stają się ekranowymi propagatorami określonych haseł, znaków, ikon, „mówiących przedmiotów” - określonych t-shirtów, bransoletek, przypinek, wstążek. Część z nich jednak działa też realnie!

Aby uzyskać dostęp skontaktuj się  z Info -Office ...
Z historii, natury i używania Twittera
23 listopad 2014
Jesteś nikim, jeśli nie ma cię na Twitterze? czytaj więcej
Romantyczna idea bloga
11 maj 2015
Idea bloga liczy ponad 178 lat. czytaj więcej
Ludzka Pandora
22 marzec 2015
Sieć psychograficzna, czyli marzenie o idealnej sieci... czytaj więcej
Syndrom hameliński
24 kwiecień 2014
Syndrom hameliński czytaj więcej
Blook
11 październik 2015
Blook (z ang. blog +book) to książka, która... czytaj więcej
Poleć znajomemu
Poleć naszą stronę i wyślij znajomemu linka na adres e-mail