Infolinia: 48 690 389 383
  • Zapraszamy do lektury

Info-magazyn

Marketing narracyjny, czyli jak się wyróżnić z tłumu
07 wrzesień 2015
Siła narracji specjalistom od komunikacji społecznej, marketingu i brandingu znana jest od początku ich istnienia. Jednak długo przed oficjalnymi narodzinami marketingu i public-relations (PR-u) opowiadań używali (i nadal używają rzecz jasna!) we własnych celach strategicznych i taktycznych kapłani, filozofowie, politycy, poeci i artyści wszelkich specjalizacji oraz specjalności.

Opowiadanie historii w zasięgu każdej ręki

O ile przed Internetem opowiadanie własnych marketingowych oraz wizerunkowych historii i eksportowanie ich w świat zewnętrzny nie było ani łatwe, ani tanie, o tyle dzisiaj jest w zasięgu niemal każdej ręki.

Opowiadać o organizacji biznesowej (czy innej), jej założycielach i produktach mogą menadżerowie, pracownicy, klienci, osoby i firmy wyspecjalizowane w storytellingu*. A narracyjny marketing może przybrać wiele różnych postaci. Można wyróżnić całe szeregi opowieści, które informują, pozycjonują, edukują, bawią, przywiązują emocjonalnie, a wreszcie różne ze względu na typ narratora, stopień wyrazistości kreacji czy media używane w opowiadaniu.

 
Ze względu na stopień wyrazistości kreacji można mówić na przykład o kreowaniu z użyciem brand heroes lub kreacji ukrytej – jak na przykład tej obecnej w autobiografiach czy biografiach twórców firm czy produktów czy
w narracjach określanych jako: „Who I Am” stories, „Why I Am Here” stories, „The Vision” stories.

Ze względu na używane media można mówić o storytellingu bezpośrednim, piśmiennym, audialnym, audiowizualnym, cross-medialnym lub transmedialnym oraz Sieciowym – integrującym wszystkie te media. Warunek jest tylko jeden – to muszą być autentyczne historie.

Przykłady skutecznego storytellingu

  • Amerykańskie opowieści z końca XIX wieku z serii „Od pucybuta do milionera”( „Od zera do milionera”, czyli „Rags to riches”). Powstawały one z rządowej motywacji wyzwalania aktywności biznesowej wśród Amerykanów
    i imigrantów, popularyzowania idei „self-made mana”. Sama idea – za której ikonę uważa się Benjamina Franklina –nazwę zawdzięcza Frederickowi Douglass. Jej szczególnym popularyzatorem był Horatio Alger, upowszechniający wiarę w demokrację biznesu i zależność sukcesów od optymizmu, pracowitości, przedsiębiorczości, kreatywności, fair play, etc… Alger był też autorem także pro-biznesowego hasła:„Sink or swim” (1870).
  • Opowieści Steva Jobsa oraz  „Apple” i ich „bardów”
  • Opowieści „Coca-Coli” na jej stronie Journey.
    Ciekawostka: Coca-Cola która została w 2004 roku uznana za „kreatywnego bankruta” , w 2013 roku otrzymała laur za najbardziej kreatywny marketeing na festiwalu w Cannes.
  • Animowane opowieści Chipotle Mexican Grill: The Scarecrow, Back to the Start.

Praktyczne wnioski

Storytelling nie służy sprzedawaniu historii rozumianych jako czegoś wyobrażonego, w pełni wykreowanego. Nie służy zmasowanej sprzedaży przy pomocy osobnych czy skrzyżowanych ze sobą mediów. Storytelling służy sprzedawaniu przez wciąganie potencjalnych klientów w pole zainteresowania – przez budowanie emocjonalnych relacji, dialogu, interakcji.

Znane amerykańskie przysłowie powiada: Facts tell and stories sell. Jego wymowę wzmacnia – i niech to wzmocnienie służy Wam jak najlepiej –  Jim Holtje, autor książki The Power of Storytelling, gdy mówi, że storytelling: urzeka, przekonuje, konwertuje.*O istocie, funkcjach i przykładach storytelligu więcej można przeczytać w wirtualnej Encyklopedii Marketingu opublikowanej w wortalu „Nowy Marketing”, w haśle Storytelling. W jego redakcji wzięła udział Anna Tytkowska.

                                            Fakty przemawiają - historie  sprzedają!
drukuj artykuł
Re: blogowanie w firmie
01 lipiec 2015
1. Z jakich powodów firma powinna prowadzić... czytaj więcej
Unikatowe, unikalne czy tylko niezduplikowane treści ?
19 styczeń 2015
...wcieliliśmy w życie naszą wewnętrzną normę dobrych... czytaj więcej
Lolcontent
17 listopad 2014
O  słownikowej i wirusowej karierze pewnego akronimu. czytaj więcej
Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?
14 październik 2014
O korzyściach z prowadzenia bloga firmowego. czytaj więcej
Ceny treści dla Internetu. Raport z sieci
29 grudzień 2014
Rozpoznaniem objęto szeroki wachlarz tekstów... czytaj więcej
Poleć znajomemu
Poleć naszą stronę i wyślij znajomemu linka na adres e-mail