Infolinia: 48 690 389 383
  • Zapraszamy do lektury

Info-magazyn

Indeks FOG
29 październik 2014

Teksty użytkowe muszą być przejrzyste. Już w 1952 roku Amerykanin Robert Gunning stworzył tekstowy indeks przejrzystości, nazywany popularnie indeksem FOG (także indeksem czytelności, prostoty, zwyczajności czy zamglenia).

Język prosty, tj. o niskim indeksie FOG, zalecany jest w praktykach komunikacyjnych instytucji, urzędów, firm w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie  i wielu państwach europejskich. Jest uważany za pierwszy krok do sukcesów tekstów sprzedażowych i wizerunkowych.

 

Indeks FOG jest wyliczany ze stosunku słów oraz zdań trudnych
i łatwych. Według Gunninga w angielskim trudne słowa to te, które zawierają więcej niż trzy sylaby. W języku polskim za słowa złożone można uznać te, które składają się z 4 sylab.


Polską wersję indeksu czytelności czy też mglistości tekstu stworzyli twórcy aplikacji www.logios.pl - językoznawcy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inżynierowie lingwistyczni z Politechniki Wrocławskiej. Sformułowali podstawy polskiego „Plain Language” – prostego języka urzędowego i medialnego, adresowanego do ogółu społeczeństwa.


Stopień przejrzystości (czytaj pełnej lub częściowej dostępności) stworzonego tekstu można obliczyć samodzielnie, korzystając ze wzoru:
Aby uzyskać dostęp skontaktuj się  z Info -Office ...
Syndrom hameliński
24 kwiecień 2014
Syndrom hameliński czytaj więcej
Z historii, natury i używania Twittera
23 listopad 2014
Jesteś nikim, jeśli nie ma cię na Twitterze? czytaj więcej
Z prahistorii Google
01 grudzień 2014
Dla dodania otuchy wszelkim innowatorom. czytaj więcej
Romantyczna idea bloga
11 maj 2015
Idea bloga liczy ponad 178 lat. czytaj więcej
Blook
11 październik 2015
Blook (z ang. blog +book) to książka, która... czytaj więcej
Poleć znajomemu
Poleć naszą stronę i wyślij znajomemu linka na adres e-mail